Ar kada nors susimąstei, kodėl ant tavo naujutėlaičio virdulio taip greitai atsiranda baltos apnašos? O gal pastebėjai, kad duše vandens srovė nebe tokia stipri kaip anksčiau? Greičiausiai tavo namuose apsigyveno nemalonus svečias – kalkės. Jos ne tik gadina estetinį vaizdą, bet ir gali rimtai pakenkti tavo buitinei technikai, o kartais net ir tavo odai bei plaukams. Bet nesijaudink, tu ne vienas su šia problema! Kietas vanduo – tikra Lietuvos daugiabučių ir individualių namų gyventojų rykštė.
Taigi, kas tas kietas vanduo ir kodėl jis toks žalingas? Paprastai tariant, kietas vanduo yra vanduo, kuriame yra didelis kiekis ištirpusių mineralų, dažniausiai kalcio ir magnio. Šie mineralai, kaitinami arba garuojant vandeniui, virsta tvirtomis kalkių apnašomis, kurias taip sunku pašalinti. Bet gera žinia ta, kad su šia problema galima ir netgi būtina kovoti! Yra įvairių būdų, kaip vandenį suminkštinti ir apsaugoti savo namus bei sveikatą nuo neigiamo kalkių poveikio.
Kodėl tas vanduo toks kietas?
Paprastai tariant, kietas vanduo reiškia, kad jame yra daug ištirpusių mineralų, dažniausiai kalcio ir magnio. Kai šis vanduo garuoja arba yra kaitinamas, tie mineralai lieka ir virsta nemaloniomis kalkių apnašomis. Tai ne tik atrodo negražiai, bet ir gali rimtai pakenkti tavo buitinei technikai.
Kokia žala nuo kalkių?
Įsivaizduok, tavo mylimas virdulys pradeda veikti lėčiau, o ant kaitinimo elemento prisikaupė storas kalkių sluoksnis. Tas pats vyksta ir su skalbimo mašina, indaplove, netgi su dušo galvute, kuri pradeda purkšti vandeniu ne taip efektyviai. Kalkės mažina prietaisų efektyvumą, didina energijos sąnaudas ir galiausiai gali juos sugadinti. Be to, kietas vanduo gali sausinti odą ir plaukus, o ant tamsių audinių gali likti nemalonios apnašos po skalbimo.
Ką daryti, kad vanduo suminkštėtų?
Yra keletas būdų, kaip kovoti su kietu vandeniu ir jį suminkštinti. Vienas populiariausių sprendimų yra įsigyti vandens minkštinimo filtrą arba vandens nukalkinimo filtrą. Šie įrenginiai pašalina arba sumažina kalcio ir magnio jonų kiekį vandenyje, padarydami jį minkštesnį.
Kaip veikia vandens minkštinimo filtrai?
Dažniausiai vandens minkštinimo filtrai naudoja jonų mainų principą. Speciali derva pritraukia kalcio ir magnio jonus ir juos pakeičia natrio jonais. Kai derva prisotinama, filtras yra regeneruojamas specialiu druskos tirpalu. Tai leidžia filtrui vėl efektyviai minkštinti vandenį.
Ar yra ir kitų būdų?
Be stacionarių vandens minkštinimo filtrų ir vandens nukalkinimo filtrų, yra ir paprastesnių būdų kovoti su kalkėmis atskiruose prietaisuose. Pavyzdžiui, virdulius ir kavos aparatus galima reguliariai nukalkinti naudojant specialius skysčius arba natūralias priemones, tokias kaip acto rūgštis ar citrinos rūgštis. Tačiau šie būdai neapsaugo visos namų vandens sistemos.
Ką sako ekspertai?
„Žinokit, tas kietas vanduo – tikras galvos skausmas daugeliui lietuvių,“ sako Jonas, santechnikas su ilgamete patirtimi. „Vandens minkštinimas ir vandens nukalkinimas yra vieninteliai tikrai efektyvūs būdai ilgalaikėje perspektyvoje. Investicija į kokybišką vandens minkštinimo filtrą arba vandens nukalkinimo filtrą tikrai atsipirks, nes prailgins buitinės technikos tarnavimo laiką ir pagerins vandens kokybę.“
Ką pasirinkti?
Renkantis vandens minkštinimo filtrai arba vandens nukalkinimo filtrai, svarbu atsižvelgti į savo poreikius ir vandens kietumo lygį. Mažiems namams ar butams gali pakakti vieno filtro, montuojamo ant įvado, o didesniuose būstuose gali prireikti sudėtingesnės sistemos. Taip pat svarbu nepamiršti reguliariai prižiūrėti filtrus ir laiku keisti jų užpildus.
Taigi, jei pastebėjai, kad tavo namuose kalkėja vanduo, neignoruok šios problemos. Laiku pradėtos vandens minkštinimo ir vandens nukalkinimo procedūros padės išsaugoti tavo buitinę techniką, pagerins vandens kokybę ir palengvins tavo kasdienybę!
Parašykite komentarą