Nekilnojamo turto vertinimo niuansai

Nekilnojamo turto vertė – rodiklis, kuris nuolat keičiasi. Tai tikriausiai yra pagrindinė priežastis, dėl kurios įvertinto nekilnojamo turto pažyma galioja tik 3-5 mėnesius. Tad kam reikalingas nekilnojamo turto vertinimas ir kaip jis vyksta?

Kam reikalingas nekilnojamo turto vertinimas? Šis klausimas yra išties svarbu, nes nuo to priklauso kaip bus atliekamas vertinimas. Jeigu norite tiesiog parduoti sklypą, namą ar butą, tuomet užteks ir paprasto turto vertinimo iš viešai prieinamų šaltinių. Tuo atveju, kai turto vertinimas reikalingas politinei deklaracijai, bankui ar kitai oficialiai institucijai, prireiks profesionalių turto vertintojų paslaugų. Manoma, jog pasinaudoti tokiomis paslaugomis yra protinga bet kokiu atveju. Nekilnojamo turto vertinimas gali būti bendrasis ir detalusis. Paprastesnėje situacijoje tikrai pakaks bendrojo. Štai bankai ir teismai paprastai visuomet reikalauja detalaus nekilnojamo turto vertinimo. Tik taip galima sužinoti tikrą turto vertę rinkoje ir išvengti įvairiausių spekuliacijų bei nereikalingų teisinių ginčų.

Minėti profesionalūs vertintojai dalijasi savo kasdienybės patirtimi. Jie pasakoja, jog dažną pirkėją ar pardavėją gąsdina mintis, jog tai keblus ir ilgas procesas. Tai priklauso nuo vertinamo turto apimties ir tikslo. Skubame nuraminti, procesas tetrunka apie 2-4 darbo dienas. Dėl aiškumo pateiksime pagrindinius turto vertinimo etapus:

  • Turto identifikavimas ir dokumentų analizė. Priklausomai nuo to, kokio tipo yra vertinamas turtas – butas, namas, žemės sklypas, kelių pastatų komleksas – nustatoma, kokių prireiks dokumentų. Dažniausiai tai būna kadastrinių matavimų bylos, o nebaigtiems namams – statybos leidimas, projektinė namo dokumentacija.
  • Turto apžiūra. Apžiūrą atlieka vertintojas arba jo asistentas. Užsakovas privalo suteikti galimybę apžiūrėti turtą tiek iš vidaus, tiek iš išorės. Taip pat, vertintojas turi teisę fotografuoti.
  • Vertinimo ataskaitos rengimas. Gavus iš užsakovo reikiamus dokumentus, ir atlikus apžiūrą, rengiamos išvados – turto vertės ataskaita.
  • Dokumento įteikimas. Galutinai parengta ataskaita įteikiama užsakovui arba jo įgaliotam asmeniui.

Kitas svarbus klausimas, vertinant turtą – kokie veiksniai įtakoją jo kainą? Verta žinoti, jog didelę įtaką nustatytai kainai turi ne tik nekilnojamo objekto vieta, įrengimas ar statybos metai, bet ir  rinkos situacija. Tai priklauso nuo tos dienos šalies ekonominės padėties, kuri įtakoja ar tuo metu bus daugiau parduodančių ar perkančių nekilnojamą turtą.

Šios veiklos  specialistai primena, jog turto vertinimas užsakomas ne tik parduodant  ar perkant. . Tokių paslaugų prireikia skyrybų, paveldėjimo, dovanojimo, turtinių ginčų atvejais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *