Medienos staklių įvairovė

medienos pjovimo stakles

Mėgstate meistrauti ir daryti daiktus iš medienos? Jums prireiks keleto medienos apdirbimo staklių, kad darbus galėtumėte atlikti efektyviai ir kokybiškai, o taip pat ir saugiai. Visi medienos apdirbimo darbai seniau buvo atliekami tik rankomis naudojant elementarius įrankius – pjūklą, kirvį ir kaltą. Dabartinės technologijos pakeitė šiuos įrankius patogesniais ir efektyvesniais, tačiau saugumo problemos išliko. Kuo kokybiškesnės medienos pjovimo staklės, tuo daugiau saugumo priemonių jose yra sumontuota.

Bet grįžkime prie medienos staklių įvairovės.

Išilginio pjovimo staklės. Jos yra skirtos išilgai pjauti statybinę medieną, lentas, medienos ar OSB plokštes. Pjauna diskinis pjūklas (liaudiškai dar vadinamas „zeimeriu“).

Skersinio pjovimo staklės. Jos yra skirtos supjaustyti medienai skersai. Pavyzdžiui, kai reikia lentą supjaustyti į trumpesnius gabalėlius. Pjauna diskinis pjūklas, kuris pakeliamas arba nuleidžiamas ranka. Tokios staklės nėra tinkamos pjaustyti plačiai medienai – plokštėms.

Juostinės pjovimo staklės. Veikia panašiu principu, kaip išilginio pjovimo staklės, tik vietoj disko yra juostinis pjūklelis.

Oblius reismusas. Oblius naudojamas tada, kai reikia lygiai nuobliuoti storą medieną. Jis naudojamas staliaus darbuose.

Siaurapjūklis. Tai labai plonas pjūklelis, kuriuo galima nesunkiai  pjauti nestoras lentas ir plokštes įvairia forma. Paprastas siaurapjūklis yra sukamas pats, o elektriniame siaurapjūklyje pjūklelis stovi vietoje, bet juda plokštuma, ant kurios padėta medienos plokštė.

Tekinimo staklės. Medienos gabalas yra pritvirtinamas ir sukamas. Tekinama specialiais peiliais. Jis tinkamas simetriškiems ir apvaliems medienos dirbiniams.

Juostinis šlifuoklis. Uždedamas švitrinis popierius ant specialių būgnų, kurie sukasi pakankamai greitai, kad mediena būtų nušlifuojama tolygiai. Galimi dar du šlifuoklių variantai – diskinis šlifuoklis, taip pat cilindrinis šlifuoklis.

Kurios iš šių staklių reikalingos namuose? Be jokios abejonės, visiems reikia skersinio ir išilginio pjovimo staklių. Jomis greitai supjaustysite medieną skersai ir išilgai. Tai gali būti lentos, dailylentės, terasinės lentos, OSB ar medienos plokštė, fanera, nestori tašai.

Rečiau prireikia obliavimo staklių. Jei norite pasidaryti lauko baldus, pavėsinę, vaikų žaidimo aikštelę, oblius tikrai pravers. Jis kur kas patogesnis, nei šlifavimo staklės, kurios tinkamos nedideliems medienos gaminiams.

Siaurapjūklis – mažiausia reikalingas prietaisas namuose, nebent dirbate su baldais ir įvairiais ornamentais. Tekinimo staklės dažniausiai naudojamos įvairiems dekoro elementams padaryti, taip pat laiptų turėklų skersiniams tekinti. Tai tikro staliaus įrankiai. Ar jų jums reikia – spręskite patys. Daueliu atvejų šių staklių funkcijas galima atlikti ir naudojant rankinius elektrinius įrankius, tačiau staklės yra patogios tuo, kad jos tvirtai stovi ant žemės ir nereikia specialių darbastalių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *